Cyklotrasa Trstená – Nowy Targ

od Naposledy Aktualizované: 22. nov, 2022

TIP: Ako sa dá ušetriť na cestovaní a ubytovaní na Slovensku a v Česku, ale takisto aj v zahraničí.

V roku 2015 nám na Slovensku pribudla jedna ďalšia veľmi pekná cyklotrasa, ktorá vedie až do Poľska, konkrétne do mesta Nowy Targ. Cyklotrasa má oficiálny názov „Historicko-prírodno-kultúrna cesta okolo Tatier“ (alebo aj „Oravská Cyklomagistrála“). V tomto krátkom článku sa vám ju skúsim stručne popísať.

 

Cyklotrasa Trstená - Nowy Targ

 

Cyklotrasa začína v centre mesta Trstená (neďaleko námestia), konkrétne na tomto mieste (GPS súradnice: cyklotrasa Trstená začiatok) a končí sa v Nowom Targu, blízko železničnej stanice. Celá trasa, až po Nowy Targ, má dĺžku 36 km (úsek po Slovensku má dĺžku 14,8 km).

Cyklotrasa prechádza týmito obcami: Trstená – Liesek – Čimhová – Vitanová – Hladovka – Suchá Hora – (hranica SK / PL) – Koniówka – Podczerwone – Czarny Dunajec – Wroblówka – Rogoznik – Ludzmierz – Nowy Targ

 

Cyklotrasa Trstená - Nowy Targ Mapa

 

Čo je na tejto cyklotrase zaujímavé, je to, že vedie po násype dávnej železnice, ktorá tu kedysi bola a spájala Trstenú s Poľskom. Na niektorých úsekoch sa dá vidieť aj stará železničná stanica, napríklad v Suchej Hore.

Z cyklotrasy sa vám naskytnú pekné výhľady na panorámu Západných a Poľských Tatier. Úsek na slovenskej strane smerom z Trstenej má mierne stúpanie do nadmorskej výšky, ale naozaj len mierne. Prevýšenie na tejto trase je cca 180m (Trstená má nadmorskú výšku 607 m. n m., Suchá Hora 790 m n. m. a Nowy Targ 585 m n. m.).

Cesta v Trstenej začína popri rieke Oravica, ďalej vedie cez lúky a ihličnaté lesy, čo vytvára veľmi pekné scenérie. Asi každé 3 kilometre nájdete odpočívadlo s prístreškom, kde si môžete oddýchnuť. Popri cyklotrase sú taktiež informačné tabule, na ktorých si môžete prečítať niečo z histórie, prípadne zistiť, na ktoré štíty Tatier máte práve výhľad. Ďalej sa na nej nachádzajú aj krížové cesty, napríklad jedna je hneď v Liesku. A na Poľskej strane, neďaleko za hranicou, v dedinke Podczerwone, sa nachádza aj bufet s požičovňou bicyklov (prikladám odkaz). Je to hneď pri cyklotrase, nemusíte z nej schádzať mimo a dá sa platiť aj kartou.

Z tejto cyklotrasy sa dá v Poľsku napojiť aj na inú, ktorá vedie napríklad do Zakopaneho.

Na záver dodám len toľko, že ak ste vášnivý cyklista, určite vám túto cyklotrasu odporúčam vyskúsať. Môže to byť niečo iné a zaujímavejšie, ako ste bežne zvyknutý.

Pin It on Pinterest

Share This