Túra na Veľký Choč

od Naposledy Aktualizované: 22. nov, 2022

TIP: Ako sa dá ušetriť na cestovaní a ubytovaní na Slovensku a v Česku, ale takisto aj v zahraničí.

Tento výlet je jeden z mojich najobľúbenejších. Vrch Choč pritom zďaleka nepatrí medzi naše najvyššie hory a nie je ani súčasťou pohorí ako Vysoké, Nízke alebo Západné Tatry. A možno práve preto je taký obľúbený – je to osamotený vysoký bod v pomerne širokom okolí, a preto je z neho vynikajúci výhľad na všetky strany. To je jedna z vecí, ktoré sa mi na ňom páčia najviac.

Ja som bol na Choči zatiaľ dvakrát. Vždy som trafil výborné počasie a obidva razy sme zvolili trasu so začiatkom v obci Jasenová, neďaleko Dolného Kubína, a s koncom v obci Lúčky, blízko Liptovského Michala.

 

Veľký Choč Vrchol

 

Z toho dôvodu, že začiatok a koniec nie je ten istý bod, neodporúčam ísť autom, ale použiť verejnú dopravu. Tá nám vždy vyšla veľmi dobre a odbremenila nás od obmedzení týkajúcich sa parkovania a návratu k autu (samorejme, trasa by sa dala mierne upraviť tak, aby ste sa mohli vrátiť naspäť k autu. Malo by to však pár nevýhod).

Celú túru by som rozdelil na 4 časti, a to: Stúpanie na vrchol, pobyt na vrchole, schádzanie do Lúčok a pobyt v Lúčkach.

 

Veľký Choč Turistická Mapa

 

Stúpanie je pomerne strmé a na vrchol sa dá vyjsť za pomerne krátku dobu. Cesta vedie cez lúky a les, taktiež cez kratšie skalnaté úseky. Terén nie je moc obtiažny, ale strmý výstup s pomerne pekným prevýšením si vyžaduje aspon trošku dobrú formu.

Dosiahnutie najvyššieho bodu sa vám odmení skvelými výhľadmi. Je to to najlepšie miesto, kde siahnuť po svačine na doplnenie nejakej energie a tekutín. Väčšina ľudí sa tu zvykne chvíľu zdržat predtým, než pokračujú ďalej. Zväčša sedia na rôznych kameňoch, ktorými je vrchol posiaty.

Zísť dolu smerom na Lúčky sa dá po opačnej strane kopca, takže žiadnym úsekom nepôjdete dvakrát. Zostup je podľa mňa najnáročnejšia časť tejto trasy, pretože cesta do Lúčok je pomerne dlhý, neustále klesajúci úsek, ktorý preverí stav vašich kĺbov, obuvi a výdrže. Vidina odmeny je preto dôležitá.

Lúčky sú malá kúpeľná dedinka, v ktorej akoby zastal čas. Sú tam kúpaliská, reštaurácie, pekné domčeky a najzaujímavejší je hlavne vodopád, ktorý je v centre dediny. Bez toho, aby ste sa naň pozreli, nemôžete odísť. Je to veľmi pekný úkaz a podľa mňa je tiež dobrým nápadom dať si v priľahlých reštauráciách nejaké chutné jedlo a osviežujúci nápoj.

Ak chcete trošku kratšiu trasu s jednoduchšou logistikou, môžete skúsiť návrat cez Likavku, prípadne skombinovať podľa vlastnej chuti.

Pin It on Pinterest

Share This