Kvačianska a Prosiecka Dolina – Túra (Okruh)

od Naposledy Aktualizované: 22. nov, 2022

TIP: Ako sa dá ušetriť na cestovaní a ubytovaní na Slovensku a v Česku, ale takisto aj v zahraničí.

V Kvačianskej doline sme boli už niekoľkokrát a vždy sa nám tam páčilo, preto sme sa rozhodli v jeden z prvých slnečných víkendov tohtoročnej turistickej sezóny vybrať práve tam. Akurát s tým rozdielom, že tento raz bolo cieľom prejsť naraz Kvačiansku aj Prosiecku dolinu.

Oblasť sa volá Chočské vrchy (taktiež odporúčam aj túru na Veľký Choč) a nachádza sa na Liptove, kde je prístupná z niekoľkých strán. Túru je možné začať v obciach Huty, Veľké Borové alebo Kvačany. V našom prípade to bola tá prvá možnosť. Auto sme nechali na parkovisku pri začiatku turistického chodníka, čo samozrejme automaticky určilo aj konečný bod našej túry.

 

Prosiecka Dolina Chodník

 

Vybrali sme sa cestičkou okolo potoka smerom na Kvačany. Na tejto ceste stretnete ľudí rôzneho veku, od rodín s deťmi cez partie mladých ľudí až po dôchodcov. Netrvá dlho a prídete na rázcestie, kde si vyberiete smer na Kvačany, alebo ku mlynom. My sme vedeli, že mlyny ešte budeme obchádzať cestou naspäť, a tak sme pokračovali priamo smerom do Kvačian.

Táto cesta vedie lesom cez kopec a najzaujímavejším miestom na nej je vyhliadková lavička nad hlbokou roklinou. Určite to stojí za pohľad, avšak opatrnosť je vždy na mieste. Neodporúčam riskovať balansovaním na okolitých skalkách kvôli selfie-čku na Facebook či Instagram. Lavička je bezpečná a ponúka najlepší výhľad.

 

Kvačianska a Prosiecka Dolina Turistická Mapa

 

Na konci tejto cesty je obec Kvačany, kde narazíte na veľké parkovisko a bufet, ktorý je jedným z mála možností na zakúpenie nápojov a jedla, a preto v prípade, že vám vyschlo v krku alebo ste vyhladli, odporúčam občerstviť sa práve tam.

Ak sa v Kvačanoch po absolvovaní z Hút cítite stále sviežo a chcete si „máknuť“ viac, máte možnosť pokračovať práve cez Prosiecku dolinu naspäť. Ak vás láka takáto možnosť, tak vedzte, že ste asi tak v tretine cesty a ten najnáročnejší úsek vás ešte len čaká.

Nasledujúci úsek je pomerne dlhý a vedie cez lúky, kopce a lesy s krásnym výhľadom na Liptovskú Maru a Nízke Tatry. Po ňom nasleduje začiatok Prosieckej doliny a s tým aj mierne náročnejší terén. Kráčať budete po chodníku okolo horského potoka pomedzi veľké skaly, až narazíte na koryto vyschnutej rieky. Turistický chodník vedie po balvanoch, skalách a nájdete aj úseky s vysokými rebríkmi a reťazami. Preto Prosiecku dolinu hodnotím ako nevhodnú pre rodiny s veľmi malými deťmi alebo pre ľudí, ktorí majú problémy s pohybom.

V Prosieckej doline je aj odbočka na vodopád, ktorý síce nie je veľmi mohutný, no zachádzka nie je veľká a preto ho vidieť rozhodne odporúčam.

Keď už prejdete celou dolinou, nasleduje dlhší úsek po obec Veľké Borové. Obec ponúka viacero možností na poriadne občerstvenie, na čo budete určite upozornení reklamou okolo chodníka. Ak ste už naozaj hladní alebo smädní, je to určite skvelé šanca na dobrý nápoj alebo tradičné slovenské jedlo.

Potom začína druhý úsek Kvačianskej doliny. Znovu okolo potoka, v ktorom je možné vidieť vodopád alebo zaujímavú skalu s názvom „Jánošíková Hlava“.

Nepotrvá dlho a prídete k spomínaným mlynom. Toto je rozprávkové miesto, ktoré sa teší obľube hlavne rodín s deťmi. Odporúčam zájsť si k mlynom a pozrieť sa aj do vnútra, pretože stále fungujú a je to zaujímavý kus techniky. Od tohto bodu to už na Huty nie je ďaleko a zvyšok cesty je tá istá trasa, akou sme prišli po odbočku na Kvačany. Celá túra nám trvala asi 7 hodín a prešli sme cca 19 kilometrov. Do času sú započítané malé prestávky na občerstvenie a fotenie prírody.

Na záver vám dám ešte jeden tip: Ak máte radi doliny, určite si spravte výlet aj do Juráňovej doliny, ktorá je vzdialená od Hút len necelých 20 km (nachádza sa na Orave).

Pin It on Pinterest

Share This